2019 Graduate Scholars Recognition Luncheon

We were delighted to honor our students at the 2019 Graduate Scholars Recognition Luncheon on April 2, 2019. The following chart shows the nominees for each award by College, with the overall University winner in bold. Click on the award category to view more information and photos (if available).

Outstanding Junior GRA Courtnee Powell College of Health and Human Sciences
Richmond Djorgbenoo College of Science and Technology
Sajjad Sayyar Roudsari College of Engineering
Alexis Sharkey College of Agriculture and Environmental Sciences
Outstanding Senior GRA Gail Joseph College of Science and Technology
Sidharth Reddy Karnati Joint School of Nanoscience and Nanoengineering
Mulakala Bharath Kumar College of Agriculture and Environmental Sciences
Janelle Mason College of Engineering
Outstanding Junior GTA Anthony Andrews College of Education
Breonna Johnson College of Agriculture and Environmental Sciences
Julia Johnson College of Arts, Humanities and Social Sciences
Outstanding Senior GTA Edward Asante College of Business and Economics
William Agyakwah College of Science and Technology
Prosenjit Chatterjee College of Engineering
Kristen Edwards College of Arts, Humanities and Social Sciences
Outstanding Thesis John Jenkins College of Engineering
Britney Newton College of Arts, Humanities and Social Sciences
Myrah Wilson College of Education
Outstanding Dissertation Dr. Manish Sharma Joint School of Nanoscience and Nanoengineering
Dr. Emmanuel Asiamah College of Science and Technology
Dr. Shon Barnes College of Education
Dr. Joseph Nuamah College of Engineering
Rising Graduate Scholar Brittany Clark College of Arts, Humanities and Social Sciences
Daniel  Ananey-Obiri College of Agriculture and Environmental Sciences
Keleigh Blount College of Education
Joshua Fiadorwu College of Science and Technology
Zhipeng Liu College of Engineering
Furkan Ulu Joint School of Nanoscience and Nanoengineering
Three Minute Thesis (3MT) Finalists Gail Joseph (Winner) College of Science and Technology
Rohit Ranabhat (Runner-Up and People's Choice Award) College of Science and Technology
Shalil Khanal (Third Place) College of Science and Technology
Quintara Jernigan College of Education
Mosarrat Samiha Kabir College of Engineering
Three Minute Thesis (3MT) Semi-Finalists Meric Arslan College of Science and Technology
Olusola Jeje College of Science and Technology
Elsie Mpere College of Agriculture and Environmental Sciences
Emmanuel Nuakoh College of Engineering
Saina Ramyar College of Engineering

 

 

 Outstanding Junior Graduate Research Assistant Awards

junior-gra--powell.jpg

North Carolina A&T State University Junior Graduate Research Assistant Award:

Courtnee Powell

College of Health and Human Sciences

Program:  M.S.W. in Social Work

Research:  Health disparities, patient-provider communication for palliative care, preparing students for the workforce through research methods and data analysis skills

Supervisor: Dr. Stephanie Teixeira-Poit, Department of Social Work and Sociology

junior-gra--djorgbenoo.jpg

College of Science and Technology Junior GRA Award:

Richmond Djorgbenoo

Program:  Ph.D. in Applied Science and Technology (Applied Chemistry)

Research:  Polymeric materials for biosensing and bioimaging applications

Supervisor: Dr. Peng He, Department of Chemistry

junior.-gra--roudsari.jpg

College of Engineering Junior GRA Award:

Sajjad Sayyar Roudsari

Program:  Ph.D. in Computational Science and Engineering

Research:  “Robotic Assisted Non-Destructive Evaluation of Concrete Structures”

Supervisor: Dr. Sameer Hamoush, Department of Civil, Architectural, and Environmental Engineering

Photo Not Available

College of Agriculture & Environmental Sciences Junior GRA Award:

Alexis Sharkey

Program:  M.S. in Food and Nutritional Sciences

Research:  “Traffic Light System for Nutrition,” “Healthy Choices On and Off Campus,” “Nutritional Knowledge and Physical Activity”

Supervisor: Dr. Heather Colleran, Department of Family and Consumer Sciences

Back to top

 

  

Outstanding Senior Graduate Research Assistant Awards

ncat-outstanding-senior-gra--joseph.jpg

North Carolina A&T State University Outstanding Senior Graduate Research Assistant Award:

Gail Joseph

College of Science and Technology

Program:  Ph.D. in Applied Science and Technology

Research:  Anaerobic digestion of agricultural and animal wastes for biogas generation

Supervisor: Dr. Lijun Wang, Department of Chemical, Biological and Bio Engineering

senior-gra--karnati.jpg

Joint School of Nanoscience and Nanoengineering Senior GRA Award:

Sidharth Reddy Karnati

Program:  Ph.D. in Nanoengineering

Research:  Surface modification of glass nanoparticles and their applications in asphalt binders

Supervisor: Dr. Lifeng Zhang, Department of Nanoengineering

senior-gra--mason.jpg

College of Engineering Senior GRA Award:

Janelle Mason

Program:  Ph.D. in Computer Science

Research:  Computational framework for identity

Supervisor: Dr. Albert Esterline, Department of Computer Science

Photo Not Available

College of Agriculture & Environmental Sciences Senior GRA Award:

Bharath Kumar Mulakala

Program:  M.S. in Animal Sciences

Research:  Animal genomic diversity and biotechnology

Supervisor: Dr. Mulumebet Worku, Department of Animal Sciences

Back to top

 

 

Outstanding Junior Graduate Teaching Assistant Award

junior-gta--andrews.jpg

North Carolina A&T State University Outstanding Junior Graduate Teaching Assistant Award:

Anthony Andrews

College of Education

Program:  Ph.D. in Rehabilitation Counseling and Counselor Education

Course:  Addiction in the Workplace

Supervisor: Dr. Glacia Ethridge, Department of Counseling

junior-gta--b.-johnson.jpg

College of Agriculture & Environmental Sciences Junior GTA Award:

Breonna Johnson

Program:  M.S. in Food and Nutritional Science

Supervisor: Dr. Roberta Silva, Department of Family and Consumer Sciences

junior-gta--j.-johnson.jpg

College of Arts, Humanities, and Social Sciences Junior GTA Award: 


Julia Johnson

Program:  M.S. in English and African-American Literature

Supervisor: Dr. Jason DePolo, Department of English

Back to top

 

 

Outstanding Senior Graduate Teaching Assistant Awards

ncat-outstanding-senior-gta--asante.jpg

North Carolina A&T State University Outstanding Senior Graduate Teaching Assistant Award:

Edward Asante

College of Business and Economics

Program:  M.B.A. in Business Administration, Human Resources Management

Courses: Business Computer Application (BUED 110)

Supervisor: Dr. Ewunkgem Lomo-David, Department of Business Education

senior-gta--agyakwah.jpg

College of Science and Technology Senior GTA Award:

William Agyakwah

Program:  Ph.D. in Applied Science and Technology

Courses:  Physics I

Supervisor: Dr. Keith Schimmel, Applied Science & Technology PhD Program

senior-gta--chatterjee.jpg

College of Engineering Senior GTA Award:

Prosenjit Chatterjee

Program:  Ph.D. in Computer Science

Courses:  Software Engineering (COMP410), Introduction to the Artificial Intelligence and Machine Learning (COMP 365)

Supervisor: Dr. Kaushik Roy, Department of Computer Science

senior-gta--edwards.jpg

College of Arts, Humanities, and Social Sciences Senior GTA Award:

Kristen Edwards

Program:  M.S. in English and African-American Literature

Supervisor: Dr. Jason DePolo, Department of English

Back to top

 

 

Outstanding Thesis Awards

ncat-outstanding-thesis--jenkins.jpg

North Carolina A&T State University Outstanding Thesis Award:

John Jenkins

College of Engineering

Program: M.S. in Computer Science

Thesis Title:  “Using Deep Learning Techniques and Genetic-based Feature Extraction for Presentation Attack Mitigation”

Advisor: Dr. Kaushik Roy, Department of Computer Science

outstanding-thesis--newton.jpg

College of Arts, Humanities, and Social Sciences Thesis Award:

Britney Newton

Program: M.S. in English and African-American Literature

Thesis Title:  “The Literary Testament: Ecclesiastical Elements and Black Church Nuances in the Works of Zora Neale Hurston and Nella Larson”

Advisor: Dr. Faye Spencer-Maor, Department of English

outstanding-thesis--wilson.jpg

College of Education Thesis Award:

Myrah Wilson

Program: M.S. in Adult Education
Thesis Title:
 “The Perceptions of the Division of Student Affairs and Adult Nontraditional Students at Historically Black Colleges and Universities”

Advisor: Dr. Geleana Alston, Department of Leadership Studies and    Adult Education

Back to top

 

 

Outstanding Dissertation Awards

Photo Not Available

North Carolina A&T State University Outstanding Dissertation Award:

Dr. Manish Sharma

Joint School of Nanoscience and Nanoengineering

Program:   Ph.D. in Nanoengineering

Dissertation Title: “A Study of Molecular Beam Epitaxially Grown GaAsSb (N) Nanowires for Infrared Photodetector Applications”

Advisor:  Dr. Shanthi Iyer, Department of Nanoengineering

Photo Not Available

College of Science and Technology Dissertation Award:

Dr. Emmanuel Asiamah

Program:  Ph.D. in Applied Science and Technology

Dissertation Title: “Galectin Gene Expression and Secretion in Dairy Cow Blood”

Advisor: Dr. Mulumebet Worku, Department of Animal Sciences

outstanding-dissertation--barnes.jpg

College of Education Dissertation Award:

Dr. Shon Barnes

Program: Ph.D. in Leadership Studies

Dissertation Title:  “Police-Community Relations: A Study of Racial Disparity and the Effects of Hot Spots Policing Leadership Strategies”

Advisor:  Dr. Comfort Okpala, Department of Leadership Studies and Adult Education

Photo Not Available

College of Engineering Dissertation Award:

 Dr. Joseph Nuamah

Program:  Ph.D. in Industrial and Systems Engineering

Dissertation Title: “Effects of Information Visualization and Task Type on Cognition and Judgment in Human-System Interaction: A Neuroergonomic Approach”

Advisor: Dr. Younho Seong, Department of Industrial & Systems Engineering

 

Back to top

 

 

Rising Graduate Scholar Awards

ncat-rising-scholar--clark.jpg

North Carolina A&T State University Rising Graduate Scholar Award:

Brittany Clark

College of Arts, Humanities, and Social Sciences

Program: M.A. in English and African American Literature           

Advisor:  Dr. Jason DePolo, Department of English

Photo Not Available

College of Agriculture & Environmental Sciences Rising Graduate Scholar Award:

Daniel Ananey-Obiri

Program: M.S. in Food and Nutritional Science

Advisor:  Dr. Reza Tahergorabi

rising-scholar--blount.jpg

College of Education Rising Graduate Scholar Award:

Keleigh Blount

Program: Ph.D. in Rehabilitation Counseling & Rehabilitation Counselor Education

Advisor:  Dr. Michael Brooks, Department of Counseling

Photo Not Available

College of Science and Technology Rising Graduate Scholar Award:

Joshua Fiadorwu

Program: M.S. in Chemistry

Advisor:  Dr. Peng He, Department of Chemistry

rising-scholar--liu.jpg

College of Engineering Rising Graduate Scholar Award:

Zhipeng Liu

Program: Ph.D. in Computer Science

Advisor:  Dr. Kaushik Roy, Department of Computer Science

rising-scholar--ulu.jpg

Joint School of Nanoscience and Nanoengineering Rising Graduate Scholar Award:

Furkan Ulu

Program: Ph.D. in Nanoengineering

Advisor:  Dr. Ram Mohan, Department of Nanoengineering

Back to top

 

 

Three Minute Thesis (3MT) Competitor Recognition

3mt-finalist--joseph.jpg

Gail Joseph (Winner)

Program: Ph.D. in Applied Science and Technology

Project Title: “Thermophilic Anaerobic Co-Digestion of Corn Stover, Swine Manure and Liquid Fraction of Digestate for Biogas Production”

Advisor: Dr. Lijun Wang, Department of Chemical, Biological and Bio Engineering

Photo Not Available

Rohit Ranabhat (Runner-up and People's Choice Award)

Program: Ph.D. in AST

Project Title: “Molecular Regulation of Airway Antioxidant Response to Environmental Dust Exposure”

Advisor: Dr. Jenora Waterman, Department of Animal Sciences

3mt-finalist--khanal.jpg

Shalil Khanal (Third Place)

Program: Ph.D. in Applied Science and Technology

Project Title: “Alginate Based Hydrogel Microsphere for Liver Cell Encapsulation and In Vitro Toxicity Testing”

Advisor: Dr. Narayan Bhattarai, Department of Chemical, Biological and Bio Engineering

Photo Not Available

Quintara Jernigan (Finalist)

Program: Ph.D. in Leadership Studies

Project Title: “A Phenomenological Qualitative Exploration of the Social Networks and Leadership Efficacy Beliefs of Black Female Academic Deans”

Advisor: Dr. Geleana Alston, Department of Leadership Studies and Adult Education

Photo Not Available

Mosarrat Samiha Kabir (Finalist)

Program: M.S. in Civil Engineering

Project Title: “Control Release Polymer System: An Improved Version of ISCO”

Advisor: Dr. Stephanie Luster-Teasley, Department of Civil, Architectural and Environmental Engineering

Photo Not Available

Meric Arslan (Semi-Finalist)

Program: Ph.D. in Energy and Environmental Systems

Title: “Core-Shell Nanostructure Catalysts for Fischer Tropsch Synthesis in Microchannel Microreactors”

Major Professor: Dr. Debasish Kuila

Photo Not Available

Olusola Jeje (Semi-Finalist)

Program: Ph.D. in Applied Sciences and Technology

Title: “Experimental Evolution of Iron (III)-Selection in K-12MG1655 Escherichia coli, Consequences on Antimicrobial Resistance and the Prospect for Phage T”

Major Professor: Dr. Liesl Jeffers-Francis

Photo Not Available

Elsie Mpere (Semi-Finalist)

Program: M.S. in Agricultural and Environmental Systems (Agribusiness and Food Industry Management)

Title: “Consumers Perception of Local Foods”

Major Professor: Dr. Chyi Lyi Liang

 

3mt--nuakoh.jpg

Emmanuel Nuakoh (Semi-Finalist)

Program: Ph.D. in Computer Science

Title: “Developing a Deep Neural Network for U.S. Traffic Sign Detection”

Major Professor: Dr. Kaushik Roy

3mt--ramyar.jpg

Saina Ramyar (Semi-Finalist)

Program: Ph.D. in Electrical Engineering

Title: “Personalized Path Planning for Autonomous Vehicles”

Major Professor: Dr. Abdollah Homaifar

Back to top